Авитаминоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Авитаминоза
Класификација и надворешни извори
Специјалност Ендокринологија
МКБ-10 E50-E56
МКБ-9 264-269
MeSH D001361

Авитаминоза претставува целосен недостиг на одреден витамин во организмот. При оваа состојба се јавуваат значајни нарушувања и болести на организмот.

Типови[уреди | уреди извор]

Поради авитаминоза на некои витамини се јавуваат разни болести. Авитаминозата може да настане поради недостиг на: