Хипервитаминоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хипервитаминоза
Класификација и надворешни извори
СпецијалностЕндокринологија
МКБ-10E67.0-E67.3
МКБ-9278.2, 278.4
Калциум суплементи со витамин Д

Хипервитаминоза е состојба на организмот кога во него има преголеми количества на одреден витамин. При тоа можат да се појават симптоми на труење. Може да се јави хипервитаминоза на витамините: А. Д, Е, К, Ц и др.