Руска рубља

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Рубли)
Руска рубља
Российский рубль (руски)
монетибанкнота од 100 рубљи
ISO 4217
КодRUB
Број643
Составници
Множинарубљи
 копејкакопејки
Симбол
Банкноти
 Чести5 ₽, 10 ₽, 50 ₽, 100 ₽, 200 ₽, 500 ₽, 1.000 ₽, 2.000 ₽, 5.000 ₽
 Реткинема
Монети
 Чести1 ₽, 2 ₽, 5 ₽, 10 ₽
 Ретки1 коп, 5 коп, 10 коп, 50 коп, 25 ₽
Демографија
Воведена1992 год.
ЗаменетаСоветска рубља (SUR)
Офиц. корисници Русија
Неофиц. корисник/ци Абхазија (покрај апсарот),  Јужна Осетија
Издавач
Централна банкаБанка на Русија
 Мреж. местоhttps://www.cbr.ru/
ПечатарГознак
 Мреж. местоhttps://www.goznak.ru/
КовачницаМосковска ковачница, Сантпетербуршка ковачница
 Мреж. местоhttps://mmd.goznak.ru/

https://spb.goznak.ru/

Рубља (рус. pубль, симбол: ) е парична единица што моментално се користи во Русија. Рубљата се користела во Советскиот Сојуз.

Девизен курс[уреди | уреди извор]

Тековен девизен курс на RUB
Од Google Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од Yahoo! Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од XE.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD
Од OANDA.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]