Прејди на содржината

Плевља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плевља
Пљевља
град
Поглед на Плевља
Поглед на Плевља
Грб на Плевља
Плевља is located in Црна Гора
Плевља
Плевља
Местоположба на Плевља
Координати: 43°22′N 19°22′E / 43.36° СГШ; 19.36° ИГД / 43.36; 19.36
Населени места153
Управа
 • ГрадоначалникМилое Пуповиќ (СНП) (СНП - НОВА - ПЗП)
Површина
 • Вкупна1.346 км2 (520 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно19.489
 • Густина27/км2 (70/ми2)
 • Општина30.786
Пошт. бр.84210
Повик. бр.+382  89
ISO 3166-2 codeME-14
Рег. таб.PV
Мреж. местоhttp://www.pljevlja.me/

Плевља (српски / црногорски: Пљевља) — град во Црна Гора во северниот дел на Црна Гора, недалеку од границата со Србија и БиХ. Градот е и седиште на истоимената Општина Плевља. Лежи на надморска височина од 770 м. Во средниот век, Плевља била крстосница на важни трговски патишта и културни текови, со важни патишта кои ги поврзуваат литоралниот дел со балканската внатрешност. Во 2011 година, општина Плевља имала население од 30.786, а самиот град има население од околу 19.489. Општината се граничи со Жабљак, Мојковац и Биело Поле во Црна Гора, како и со Србија и Босна и Херцеговина. Со вкупна површина од 1346 км2, тоа е третата најголема општина во Црна Гора.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во 1875 година, по неуспешното востание, масовно иселување се случи од Плевља во насока на Ужице, Валево и сливот на реката Дрина.

Во 1878 година, Плевља и санџакот Нови Пазар беа окупирани од страна на Австроунгарија. 5.000 војници, со своите сопруги и деца дојдоа во Плевља. Тоа беше почеток на една нова ера за градот, бидејќи Австријците Плевља ја претворија во современ западен град со хотели, книжарници, театар и културни настани. Првиот модерен драгстор е отворен во 1879 година, фотостудио во 1892 година, болница во 1880 година и фабрика за пиво во 1889 година (Šećerović). Австријците се повлекоа од градот во 1908 година и градот беше вратен под Отоманско Царство. Во 1880 година Плевља стана центар на Плеваљски Санџак, која постоела до 1912 година кога Плевља беше окупирана од Отоманското Царство за време на Балканските војни во 1912-1913 година. Српските и црногорските војски беа заробени во Плевља во ист ден. Во 1913 година Плевља стана дел од Кралството Црна Гора и по Првата светска војна, во 1918 година, стана дел од Кралството на Србите, Хрватите и Словенците, во кој Црна Гора се приклучи.

Од 1929 до 1941 година, Плевља беше дел од Зетска бановина на Кралството Југославија. На почетокот на Втората светска војна, Плевља, како и остатокот од Санџак, беше окупирана од НДХ Усташки сили. Значајни муслиманите од Плевља, Биело Поле и Приеполе му пишаа на Павелиќ и ја изразија својата лојалност кон независната држава Хрватска, наводно, во името на сите муслимани од Санџак. Во септември 1941 Усташите го напуштија Санџак кој беше окупиран од италијанските сили во рамките на италијанската окупација на Црна Гора. Битката на Плевља, се одржа на 1 декември 1941 помеѓу партизаните и италијанскиот гарнизон, и беше најголемата битка на востанието во Црна Гора. Во април 1942 Италијанците основаа баталјон на Санџак, во близина на Чајниче, составена од околу 500 муслимани од селата околу Плевља и Чајниче. Малку подоцна команда на муслиманската војска е основана во Буковица, во близина на Плевља. Од крајот на 1943 година Плевља припаѓала на германската окупирана територија на Црна Гора и по војната во Југославија припадна на Социјалистичка Република Црна Гора.

Население

[уреди | уреди извор]
Националност Број Процент
Срби 17,569 57.07%
Црногорци 7,494 24.34%
Бошњаци 2,128 6.91%
Муслимани 1,739 5.65%
Албанци 17 0.06%
Хрвати 16 0.05%
останати 115 0.42%
Total 30,786 100%

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]