Нумеа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нумеа
Noumea centre 1402561139 375c811796 o.jpg
Noumea.PNG
Координати: 22°16′32.88″ ЈГШ 166°27′28.8″ ИГД / -22.2758, 166.4580
Земја Франција
Своевидна заедница Нова Каледонија
Покраина South Province
(provincial seat)
Управа
 • Градоначалник (1986–present) Jean Lèques
Површина1 45,7 km2 (176 sq mi)
Население (2009 census)2 97.579
 • Густина 210/km2 (550/sq mi)
Етнички состав
 • 1996 census Europeans 50.9%
Kanaks 22.9%
Polynesians 12.3%
Other 13.9%
INSEE/Пошт. бр. 98818 / 98800
Надм. висина 0 м
(прос. 20 м)

1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера и бари > 1 км2 и речни устија.

2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.
Поглед на градот

Нумеа (фр. Nouméa) е главен град на француската прекуморска територија Нова Каледонија во Тихи Океан во рамките на Малезија. Градот е основан во 1851 година од страна на британски колонисти. Французите се доселиле три години подоцна, а градот во почетокот бил казнена колонија, а потоа центар за експлоатација и трговија со никел и злато. Според пописот од 2009 година во Нумеа живеат околу 98,000 жители. Околу 50% во градот се Европејци (Французи), а има и Канаѓани (околу 23%), додека Полинежаните учествуваат со 25%. Во градот има и меѓународен аеродром, градска библиотека и др.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]