Мирах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Позиција на Мирах (Бета Андромеда)
β Андромеда

Мирах и галаксијата NGC 404
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Андромеда
Ректасцензија 01ч 09м &1000000000043923600000043,9236с[1]
Деклинација +35° 37′ &1000000000001400800000014,008″[1]
Прив. величина (V) 2.01 to 2.10[2]
Особености
Спектрален тип M0III[1]
U−B Боен показател +1.96[3]
B−V Боен показател +1.58[3]
V−R Боен показател 0.9[1]
R−I Боен показател +1.00[3]
Променлив тип Semiregular[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.3 ± 0.9[1] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 175.59[1] млс/г
Дек.: −112.23[1] млс/г
Паралакса (π)16.36 ± 0.76[1] млс
Оддалеченост199 ± 9 сг
(61 ± 3 пс)
Апсолутна величина (MV)−1.9[4]
Податоци
Маса3–4[5] M
Полупречник90[5] R
Сјајност1,900[5] L
Температура3,800[5] K
Други ознаки
Mirach, Merach, Mirac, Mizar, β And, Beta Andromedae, Beta And, 43 Andromedae, 43 And, ADS 949 A, BD+34°198, CCDM J01097+3537A, FK5 42, GC 1400, GCTP 238.00, GJ 53.3, GJ 9044, HD 6860, HIP 5447, HR 337, IDS 01041+3505, LTT 10420, NLTT 3848, PPM 66010, SAO 54471, WDS 01097+3537A.[1][6][7]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Мирах или Бета Андромеда (Beta And / β And / β Andromedae) е црвена ѕвезда џин од соѕвездието Андромеда.[6] Спектрален тип M0, се наоѓа на речиси 200 светлосни години од овде.[1] Класифицирана е како полупостојана ѕвезда, со величина која варира од +2,01 to +2,10.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 NAME MIRACH -- Variable Star, database entry, SIMBAD. Accessed on line August 12, 2008.
  2. 2,0 2,1 2,2 NSV 414, database entry, table of suspected variable stars, Combined General Catalog of Variable Stars (GCVS4.2, 2004 Ed.), N. N. Samus, O. V. Durlevich, et al., CDS ID II/250.
  3. 3,0 3,1 3,2 HR 337, database entry, The Bright Star Catalogue, 5th Revised Ed. (Preliminary Version), D. Hoffleit and W. H. Warren, Jr., CDS ID V/50. Accessed on line August 12, 2008.
  4. From apparent magnitude and parallax.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Mirach, Stars, Jim Kaler. Accessed on line 13 август, 2008.
  6. 6,0 6,1 p. 36, Star-names and Their Meanings, Richard Hinckley Allen, New York: G. E. Stechert, 1899.
  7. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име wds.

Литература[уреди | уреди извор]