NGC 7686

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7686


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 30 m 7,3 s
Деклинација +49° 8' 3""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV1p
Привиден сјај
(видлив)
5,6
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 3 декември 1787
Други ознаки OCL 251

NGC 7686 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Андромеда, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7686 се споменува и како OCL 251.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 декември 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7686 е од видот IV1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,6 mag.[2] NGC 7686 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 30 m 7,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +49° 8' 3"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7686 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 88; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3645. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 368.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]