NGC 72A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 72A
{{{опис}}}
Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 18 м 34,3 с
Деклинација + 30° 2' 10"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 12 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' х 0,3'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 7 октомври 1855
Други ознаки MCG 5-1-70, CGCG 499-110, ARAK 6, VV 166

NGC 72Aелиптична галаксија во соѕвездието Андромеда, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 72А се споменува и како MCG 5-1-70, CGCG 499-110, ARAK 6, VV 166 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 октомври 1855 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 72A е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12 m/лм2.[2] NGC 72A има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 18 м 34,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 30° 2' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од °.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 72A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 89. Во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1208; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2261. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1257.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]