Прејди на содржината

Лош Камен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лош Камен
Висина &100000000000020520000002.052 м
Место Македонија Македонија
ВенецБаба Планина
Прво освојувањенепознато
Лош Камен is located in Република Македонија
Лош Камен
Лош Камен
Лош Камен (Република Македонија)

Лош Камен – планински врв на планината Баба, во рамки на националниот парк Пелистер во југозападниот-западниот дел на Република Македонија. Врвот се наоѓа западно од селото Острец и југозападно од Битола, блиску до границата со Грција. Неговата надморска височина изнесува 2.052 метри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија. (2012). Попис на врвовите во Република Македонија. Скопје. стр. 35.