Бојаџиев Врв

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од 'Ржана)
Бојаџиев Врв
Висина &100000000000023290000002.329 м
Место Македонија Македонија
ВенецБаба Планина
Прво освојувањенепознато
Бојаџиев Врв is located in Република Македонија
Бојаџиев Врв
Бојаџиев Врв
Бојаџиев Врв (Република Македонија)

Бојаџиев Врв или 'Ржана – планински врв на планината Баба, во рамки на националниот парк Пелистер во југозападниот-западниот дел на Република Македонија. Врвот се наоѓа на границата со Грција, југозападно од селата Драгош и Кишава и југозападно од Битола. Неговата надморска височина изнесува 2.329 метри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија. (2012). Попис на врвовите во Република Македонија. Скопје. стр. 35.