Марушица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марушица
Висина &100000000000020900000002.090 м
Место Македонија Македонија
ВенецБаба Планина
Прво освојувањенепознато
Марушица is located in Република Македонија
Марушица
Марушица
Марушица (Република Македонија)

Марушица – планински врв на планината Баба, во рамки на националниот парк Пелистер во југозападниот-западниот дел на Република Македонија. Врвот се наоѓа источно од селото Крани и југоисточно од Ресен. Неговата надморска височина изнесува 2.090 метри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија. (2012). Попис на врвовите во Република Македонија. Скопје. стр. 35.