Вртешка (Баба Планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вртешка

Поглед од врвот кон Преспанското Езеро
Висина &100000000000020100000002.010 м
Место Македонија Македонија
ВенецБаба Планина
Прво освојувањенепознато
Вртешка is located in Република Македонија
Вртешка
Вртешка
Вртешка (Република Македонија)

Вртешка – планински врв на планината Баба, во рамки на националниот парк Пелистер во југозападниот-западниот дел на Република Македонија. Врвот се наоѓа во северниот дел на планината, јужно од превојот Ѓавато, северозападно од селото Маловиште и западно од Битола. Неговата надморска височина изнесува 2.010 метри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија. (2012). Попис на врвовите во Република Македонија. Скопје. стр. 35.