Голема Чука (Баба Планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема Чука
Висока Чука
Висина &100000000000021820000002.182 м
Место Македонија Македонија
ВенецБаба Планина
Прво освојувањенепознато
Голема Чука is located in Република Македонија
Голема Чука
Голема Чука
Голема Чука (Република Македонија)

Голема Чука или Висока Чука – планински врв на планината Баба, во рамки на националниот парк Пелистер во југозападниот-западниот дел на Република Македонија. Врвот се наоѓа на јужно од превојот Ѓавато, источно од селото Претор. Неговата надморска височина изнесува 2.182 метри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија. (2012). Попис на врвовите во Република Македонија. Скопје. стр. 35.