Планинарски дом „Неолица“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планинарски дом „Неолица“
ПД „Неолица“ is located in Македонија
ПД „Неолица“
ПД „Неолица“
Местоположба на планинарскиот дом во Македонија
Надм. вис.1.440
ДржаваМакедонија
Најблиска
населба
Лавци
Особености
Кревети48
Вкупно кревети48

Планинарски дом „Неолица“планинарски дом во Македонија, сместен на надморска височина од 1.440 метри, под врвот Неолица, на планината Баба.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Домот се наоѓа на надморска височина од 1.440 метри под врвот Неолица (1885 m), на околу 8 километри од градот Битола.

За да се стигне до планинарскиот дом „Неолица“ од Битола треба да се мине низ селото Лавци, каде може да се остави колата, и за приближно 2 часа пешачење се стигнува до него. [1] или пак преку селото Буково, од каде се стигнува за 3 часа. [2]

Особености[уреди | уреди извор]

Планинарскиот дом располага со вкупно 48 кревети, голема трпезарија, кујна, затоплување на дрва, струја, вода. Тоалетот е јавен надвор од домот.

Планинарскиот дом работи за време на викендите во текот на целата година.[1]

Патеки[уреди | уреди извор]

Од планинарскиот дом може да се продолжи до други локации во националниот парк[1]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Планинарски дом Неолица“. Посетено на 14 мај 2022.
  2. „Планинарски дом Неолица“. Посетено на 14 мај 2022.