Големо Врвче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големо Врвче
Висина &100000000000021030000002.103 м
Место Македонија Македонија
ВенецБаба Планина
Прво освојувањенепознато
Големо Врвче is located in Република Македонија
Големо Врвче
Големо Врвче
Големо Врвче (Република Македонија)

Големо Врвче – планински врв на планината Баба, во рамки на националниот парк Пелистер во југозападниот-западниот дел на Република Македонија. Се наоѓа источно од селото Крани и северно од Брајчино. Неговата надморска височина изнесува 2.103 метри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Димитров, Никола. „Пелистер“ (PDF). ЈУ Национален парк Пелистер. Посетено на 24 јануари 2019.[мртва врска]