Козји Камен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Козји Камен
Висина &100000000000021800000002.180 м
Место Македонија Македонија
ВенецБаба Планина
Прво освојувањенепознато
Козји Камен is located in Република Македонија
Козји Камен
Козји Камен
Козји Камен (Република Македонија)

Козји Камен – планински врв на планината Баба, во рамки на националниот парк Пелистер во југозападниот-западниот дел на Република Македонија. Се наоѓа североисточно од селото Претор. Неговата надморска височина изнесува 2.180 метри.

Патеки[уреди | уреди извор]

Патеки кои водат до врвот „Козји Камен“:

  • ПД Широка (1950 м) - врв Козји Камен (2180): 2,5км 1:30 часа - немаркирана патека.
  • Село Маловиште (1695) - врв Козји Камен (2180): 10 км 3:30 часа

Надворешни врски[уреди | уреди извор]