Литвански литас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Литвански литас
252px
ISO 4217
Код LTL
Демографија
Корисник/ци Литванија
Вредност
Инфлација 3.6% (2006)
 Извор The World Factbook, 2006 est.

Литвански литас (литвански: litas) е официјалната валута на Литванија. Поделена е на 100 сантима. ISO 4217 е LTL. Оваа валута ја издава Литванската народна банка.