Естонска круна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Естонска круна
EEK-1kroon-front.jpg
ISO 4217
Код ЕЕК
Демографија
Корисник/ци  Естонија
Вредност
Инфлација 9.6%
 Извор Estonian Embassy in Washington, December 2007

Естонската круна (естонски:kroon) е официјалната валута на Естонија. Поделена е на 100 сенти. ISO 4217 е ЕЕК. Оваа валута ја издава Естонската народна банка.