Државен пат 59 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 59 shield

Државен пат 59
Информации за правецот
Должина:25 км
Поважни клучки
Јужен крај:Ениќој
Северен крај:Рахово
Местоположба
Области:Егејска Македонија
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 59 или ЕО59 — пат во Зихненско, Егејска Македонија, Грција. Оди во правец југ-север и го поврзува Ениќој со Рахово преку Зелјахово. Долг е околу 25 км.

Населени места[уреди | уреди извор]

Ова се населените места со свои излези на патот, наведени по возен редослед од југ кон север:

Денешните изменети (погрчени) имиња стојат во загради.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Напомена: Местата се наведени според нивните традиционални историски имиња во македонскиот јазик, а до нив во загради се дадени и денешните изменети (погрчени) имиња од практични причини, бидејќи како такви стојат на патните ознаки и карти. Исклучок од ова се поретките места кои не се разликуваат по име, новосоздадени доселенички населби, или пак управните единици кои не се наречени по постоечко традиционално населено место. Изворните имиња да ги пребарувате тука.

Координати: 40°53′41″ N; 23°51′57″ E / 40.8946° СГШ; 23.8657° ИГД / 40.8946; 23.8657