Државен пат 57 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 57 shield

Државен пат 57
Информации за правецот
Должина:50 км
Поважни клучки
Јужен крај:Драма
Северен крај:Полигеро
Местоположба
Области:Драмско, Егејска Македонија
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 57 или ЕО57 — пат во Драмско, Егејска Македонија, Грција. Го поврзува градот Драма со Пиринска Македонија во Бугарија кај граничниот премин Вазме. Минува низ Просечен и Зрново. Преминувајќи ја бугарската граница, се надоврзува на тамошниот Републички пат II-19 за Неврокоп (Гоце Делчев). Долг е 50 км.

Населени места[уреди | уреди извор]

Ова се населените места со свои излези на патот, наведени по возен редослед од југ кон север:

Денешните изменети (погрчени) имиња стојат во загради.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Напомена: Местата се наведени според нивните традиционални историски имиња во македонскиот јазик, а до нив во загради се дадени и денешните изменети (погрчени) имиња од практични причини, бидејќи како такви стојат на патните ознаки и карти. Исклучок од ова се поретките места кои не се разликуваат по име, новосоздадени доселенички населби, или пак управните единици кои не се наречени по постоечко традиционално населено место. Изворните имиња да ги пребарувате тука.