Државен пат 13 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 13 shield

Државен пат 13
Информации за правецот
Должина:62 км
Поважни клучки
Северен крај:Катерина
Јужен крај:Еласона
Местоположба
Области:Егејска Македонија, Тесалија
Поважни градови:Катерина
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 13 или ЕО13 (грчки: Εθνική Οδός 13) — пат во Егејска Македонија и Тесалија, Грција. Го поврзува градот Катерина со ЕО3 кај Микро Елевтерохори, 8 км северо од Еласона.[1] Патот има две ленти, по една во секој правец, и долг е 62 км.

Населени места[уреди | уреди извор]

Ова се населените места со свои излези на патот, наведени по возен редослед од север кон југ:

Денешните изменети (погрчени) имиња стојат во загради.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гугл (1 јануари 2015). „Државен пат 13 (Грција)“ (Map). Гугл Карти. Гугл. Посетено на 1 јануари 2015.
  2. Напомена: Местата се наведени според нивните традиционални историски имиња во македонскиот јазик, а до нив во загради се дадени и денешните изменети (погрчени) имиња од практични причини, бидејќи како такви стојат на патните ознаки и карти. Исклучок од ова се поретките места кои не се разликуваат по име, новосоздадени доселенички населби, или пак управните единици кои не се наречени по постоечко традиционално населено место. Изворните имиња да ги пребарувате тука.

Координати: 41°13′50″ N; 24°35′55″ E / 41.2306° СГШ; 24.5987° ИГД / 41.2306; 24.5987