Државен пат 16 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 16 shield

Државен пат 16
Информации за правецот
Должина:132 км
Поважни клучки
Западен крај:Солун
Источен крај:Ерисово
Местоположба
Области:Егејска Македонија
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 16 или ЕО16 (грчки: Εθνική Οδός 16) — пат во Егејска Македонија, Грција. Го поврзува градот Солун со гратчето Ерисово на полуостровот Халкидик.

Почнува од Солун, образувајќи како булевар „Георгикис Схолис“ со по три ленти во секој правец, и минува низ поважните трговски подрачја на градот. Потоа се стеснува на две ленти, по една во секој правец. Има вкупна должина од 132 км.

Населени места[уреди | уреди извор]

Ова се населените места со свои излези на патот, наведени по возен редослед од запад кон исток:

Денешните изменети (погрчени) имиња стојат во загради.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Напомена: Местата се наведени според нивните традиционални историски имиња во македонскиот јазик, а до нив во загради се дадени и денешните изменети (погрчени) имиња од практични причини, бидејќи како такви стојат на патните ознаки и карти. Исклучок од ова се поретките места кои не се разликуваат по име, новосоздадени доселенички населби, или пак управните единици кои не се наречени по постоечко традиционално населено место. Изворните имиња да ги пребарувате тука.

Координати: 40°30′19″ N; 23°27′35″ E / 40.5052° СГШ; 23.4598° ИГД / 40.5052; 23.4598