Државен пат 65 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 65 shield

Државен пат 65
Должина: км
Поважни клучки
Северен крај:Кукуш
Јужен крај:Солун
Местоположба
Области:Егејска Македонија
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 65 или ЕО65 — пат во Егејска Македонија, Грција. Го поврзува патот ЕО2 кај северозападното солунско преградие Додулари (Дијавата) со градот Кукуш. Најголем дел од патот е надграден, поврзувајќи го Солун со Дојран и Македонија, а воедно и со источната граница на Грција.

Населени места[уреди | уреди извор]

Ова се населените места со свои излези на патот, наведени по возен редослед од запад кон исток:

Денешните изменети (погрчени) имиња стојат во загради.[1]
Бр. Населено место Приклучок Белешки
Кукуш (Килкис) — Север, Јанешево (Металико)
Кукуш (Килкис) — Југ
Хасан Абас (Педино)
Саламаново (Галикос)
Воловот (Неја Санта)
Дремиглава (Дримос)
Лагадина (Лангадас) — клучка
Autokinetodromos A25 number.svg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Напомена: Местата се наведени според нивните традиционални историски имиња во македонскиот јазик, а до нив во загради се дадени и денешните изменети (погрчени) имиња од практични причини, бидејќи како такви стојат на патните ознаки и карти. Исклучок од ова се поретките места кои не се разликуваат по име, новосоздадени доселенички населби, или пак управните единици кои не се наречени по постоечко традиционално населено место. Изворните имиња да ги пребарувате тука.

Координати: 40°51′30″ N; 22°53′43″ E / 40.8582° N; 22.8953° E / 40.8582; 22.8953