Државен пат 16а (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 16a shield

Државен пат 16а
Информации за правецот
Должина:15 км
Поважни клучки
Северен крај:Решетник
Јужен крај:Полигеро
Местоположба
Области:Халкидик, Егејска Македонија
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 16а или ЕО16а — патен огранок на полуостровот Халкидик во Егејска Македонија, Грција. Се движи во правец север-југ, поврзувајќи го гратчето Полигеро (Полигирос) со патот ЕО16 кај селото Решетник (Агиос Продромос). Долг е 15 км.

Знаменитости по патот[уреди | уреди извор]

Одејќи по патот можат да се забележат следниве знаменитости:

  • Црква „Св. Модест“
  • Црква „Св. Ѓорѓи“
  • Црква „Св. Димитриј“

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]