Државен пат 63 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 63 shield

Државен пат 63
Информации за правецот
Должина:42 км
Поважни клучки
Северен крај:Драготин
Јужен крај:Сер
Местоположба
Области:Егејска Македонија
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 65 или ЕО65 — пат во Егејска Македонија, Грција. Го поврзува граничниот премин Драготин (Промахонас) кон Пиринска Македонија во Бугарија со градот Сер на југ, притоа минувајќи низ Валовишта (Сидирокастро).

Патот е долг од 42 км и има две ленти (по една во секој правец). Дочинува дел до Европскиот пат Е79 и предвидено е да биде заменет од автопатот А25.

Знаменитости по патот[уреди | уреди извор]

По патот можат да се забележат следниве знаменитости:

  • Исар — тврдина од византиско време
  • Црква „Св. Димитрија и Бородоничниот Појас“
  • ридот Спас наречен и Топ-баир

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 40°51′30″ N; 22°53′43″ E / 40.8582° СГШ; 22.8953° ИГД / 40.8582; 22.8953