Автопат 29 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Автопат A29 shield

Автопат A29
А29 кај Богатско во правец на Костур
Информации за правецот
Должина:82 км
Поважни клучки
Северен крај:Смрдеш
Јужен крај:Сачишта
Местоположба
Области:Костурско (претежно)
Поважни градови:Сачишта, Костур, Смрдеш
Патна мрежа
Автопатишта во Грција

Автопат 27 или А27 (грчки: Αυτοκινητόδρομος 27) — огранок на магистралата А2 („Егнатија“) во Егејска Македонија, Грција. Го поврзува градот Костур со граничниот премин Смрдеш кон Албанија. Завршен е 14 јули 2017 г. со пуштањето на последната делница од Сливени до Смрдеш.[1][2][3] Има вкупна должина од 82 км.

Населени места[уреди | уреди извор]

Ова се сите населени места со свои излези на автопатот, наведени по возен редослед од север кон југ:

Денешните изменети (погрчени) имиња стојат во загради.[4]
Округ Излез Населено место Одредишта Белешки
Лерин
(Флорина)
ГП Смрдеш (Кристалопиги) SH3-AL.svg SH3 European Road 86 number DE.svg Е86
 Албанија Road-sign-p34.svg
северозападен крај на А29
Костур
(Касторија)
Смрдеш (Кристалопиги) GR-EO-2.svg ЕО2 European Road 86 number DE.svg Е86 за Лерин
Косинец (Јеропиги)
Железара „ЛАРКО“
Сливени (Коромилија)
Костур (Касторија)
Рупишта (Аргос Орестико) - Аеродром Костур GR-EO-15.svg ЕО15
Богатско (Вогацико)
Кожани
(Козани)
Лапчишта (Неаполи)
Черушница (Микрокастро) GR-EO-15.svg ЕО15 GR-EO-20.svg ЕО20
Сачишта (Сјатиста) — Запад Autokinetodromos A2 number.svg А2 European Road 90 number DE.svg Е90 за Јанина, Солун јужен крај на А29

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Νασιάδης, Θωμάς (17 јули 2017). „Δ. Μακεδονία: Σε κυκλοφορία το τμήμα Κορομηλιά – Κρυσταλλοπηγή - ert.gr“. ert.gr. Посетено на 18 јули 2017.
  2. Καραμπάσης, Βασίλης (15 јули 2017). „Παραδόθηκε ο κάθετος άξονας Σιάτιστα – Κρυσταλλοπηγή (video)“. ert.gr. Посетено на 18 јули 2017.
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 2019-10-16.
  4. Напомена: Местата се наведени според нивните традиционални историски имиња во македонскиот јазик, а до нив во загради се дадени и денешните изменети (погрчени) имиња од практични причини, бидејќи како такви стојат на патните ознаки и карти. Исклучок од ова се поретките места кои не се разликуваат по име, новосоздадени доселенички населби, или пак управните единици кои не се наречени по постоечко традиционално населено место. Изворните имиња да ги пребарувате тука.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]