Државен пат 67 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 67 shield

Државен пат 67
Потегот од Нова Каликратија за Солун
Должина: км
Местоположба
Области:Солунско, Егејска Македонија
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 67 или ЕО67 (грчки: Εθνική Οδός 67) — пат во Солунско, Егејска Македонија, Грција. Го поврзува автопатот А25 (Солун - Нова Мудања) со Аеродромот Солун.

Порано ова бил многу поголем пат кој поврзувал бројни места на полуостровот Халкидик, особено на краците Ситонија и Касандра. Со разните автопатни надградби, речиси целиот правец ја изгубил оваа ознака и му припаднал на А25, со исклучок на кратка делнца што го поврзува патот со аеродромот, кој самостојно ја задржал ознаката Е67. Пред овој потег има вкупна должина од 60 км.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 40°32′02″ N; 22°59′52″ E / 40.5338° N; 22.9979° E / 40.5338; 22.9979