Државен пат 11 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 11 shield

Државен пат 11
Информации за правецот
Должина: км
Постоел:1990-ти – денес
Поважни клучки
Источен крај:Autokinetodromos A25 number.svg за Драготин, Нова Мудања
Западен крај:Autokinetodromos A2 number.svg Нова западна пристапница за Јанина
Местоположба
Области:Егејска Македонија
Поважни градови:Солун
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 11 или ЕО11 (грчки: Εθνική Οδός 11) — пат во поширокото градско подраје на Солун, Егејска Македонија. Предвиден е во 1975 г. и пуштен во употреба во 1990-тите. Сочинува северозападен дел на Внатрешната солунска обиколница. Има две ленти, по една во секој правец, но надградбите се во тек.

Почнувајќи од клучката со автопатот А25 во северен Солун, минува низ општините Павлос Мелас, Арманќој-Зајчев Рид (Корделио Евосмос) и Амбелокипи-Менемен, па се поврзува со Новата западна пристапница на Солун (А122) и автопатот А2 („Егнатија“).

Патот се надградува на автопатен стандард со изградбата на три клучки.[1] Со завршувањето на работите, предвидено новиот автопат да биде наречен А121.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Ова се населените места со свои излези на патот, наведени по возен редослед:[2]

Округ Излез Населено место Одредишта Белешки
Солун
(Тесалоники)
К16 Гаскарка (Калохори) — клучка Autokinetodromos A2 number.svg Нова западна пристапница (иден А122)
К17 ул. „Монастиру“ GR-EO-2.svg
во изградба
ул. „25-ти Март“, Зајчев Рид (Евосмос)
во изградба
ул. „Меандрос“. Зајчев Рид (Евосмос)
во изградба
ул. „Макријанис“, Ставруполи
во изградба
К18 ул. „Лангадас“, Ставруполи GR-EO-2.svg
во изградба
К5 Лембет (Евкарпија) Autokinetodromos A24 number.svg (прод. Внатр. солунска обиколница)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Περιφερειακή Θεσσαλονίκης: Γκαζώνει η κατασκευή από Λαχαναγορά μέχρι Ευκαρπία. 8 јануари 2014. Посетено на 20 февруари 2015. Неважечки |script-title=: missing prefix (help)
  2. 2,0 2,1 Автопатишта — Списоци на излези: А121, посет. 20 февруари 2015 г