Државен пат 14 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 14 shield

Државен пат 14
Информации за правецот
Должина:87 км
Поважни клучки
Западен крај:Драма
Источен крај:Скеча
Местоположба
Области:Егејска Македонија, Западна Тракија
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 14 или ЕО14 (грчки: Εθνική Οδός 14) — пат во Егејска Македонија и Западна Тракија, Грција. Ги поврзува градовите Драма и Скеча (Ксанти), минувајќи низ Бук (Паранести) and Крстополе (Ставруполи). Патот има две ленти, по една во секој правец, и долг е 87 км.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 41°13′50″ N; 24°35′55″ E / 41.2306° СГШ; 24.5987° ИГД / 41.2306; 24.5987