Државен пат 4 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 4 shield

Државен пат 4
Должина: км
Поважни клучки
Западен крај:Кожани
Источен крај:Илиџиево
Местоположба
Области:Егејска Македонија
Поважни градови:Кожани, Бер, Гида
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 4 или ЕО4 (грчки: Εθνική Οδός 4) — пат во Егејска Македонија, Грција. Го поврзува градот Кожани со Илиџиево (Халкидона) во Солунско, минувајќи низ Бер (Верија). Има две ленти, по една во секој правец.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 40°29′05″ N; 22°10′56″ E / 40.4846° N; 22.1821° E / 40.4846; 22.1821