Градиште - Брежине

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште - Брежине
археолошко наоѓалиште
Градиште - Брежине is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште - Брежине
Градиште - Брежине
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°55′54″N 21°0′47″E / 41.93167° СГШ; 21.01306° ИГД / 41.93167; 21.01306Координати: 41°55′54″N 21°0′47″E / 41.93167° СГШ; 21.01306° ИГД / 41.93167; 21.01306
Основни податоци
Име Градиште - Брежине
Место Челопек (Тетовско)
Општина Брвеница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште - Брежине е археолошки локалитет во тетовското село Челопек. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа источно од селото, на падините на Сува Гора, каде при обработувањето на земјата се откриени темели од повеќе објекти, а на површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Во непосредната близина се откриени и гробови. Од овој локалитет потекнува еден надгробен споменик што се чува во Музејот на тетовскиот крај.[1] Тука е пронајдена бронзена статуетка на богот Меркур (Хермес).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Археолошка карта на Република Македонија, Том 2, 1996, издание наМАНУ, Скопје, Македонија.
  2. Во Полог живееле Бригите“, Македонско Сонце, 25 април 2008 (посет. 28 јануари 2011 г). (на македонски)

Поврзано[уреди | уреди извор]