Самовилска Вода (Блаце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самовилска Вода
археолошко наоѓалиште
Самовилска Вода is located in Археолошки локалитет во Македонија
Самовилска Вода
Самовилска Вода
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°53′41″N 21°1′13″E / 41.89472° СГШ; 21.02028° ИГД / 41.89472; 21.02028Координати: 41°53′41″N 21°1′13″E / 41.89472° СГШ; 21.02028° ИГД / 41.89472; 21.02028
Основни податоци
Име Самовилска Вода
Место Блаце (Тетовско)
Општина Брвеница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект

Период старохристијанско време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Самовилска Вода е археолошки локалитет во тетовското село Блаце[1]. Локалитетот претставува сакрален објект од старохристијанското време и средниот век. Се наоѓа на падините на Сува Гора, на оддалеченост од 2 км југоисточно од селото. Се забележуваат урнатини од сакрален објект врз кој е изградена новата цркваСв. Троица“. Од постариот објект има остатоци од архитектонска пластика од мермер. Во Музејот на тетовскиот крај се чува столпче со капител, изработено од мермер... Самовилската вода се смета за лековита вода, разни луѓе од разни краеви доаѓаат за да го посетат овој локалитет.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Археолошка карта на Република Македонија, Том 2, 1996, издание наМАНУ, Скопје, Македонија.
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959

Поврзано[уреди | уреди извор]