Змијанец (Блаце)

Координати: 41°53′41″N 21°1′13″E / 41.89472° СГШ; 21.02028° ИГД / 41.89472; 21.02028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Змијанец

Карта

Местоположба 41°53′41″N 21°1′13″E / 41.89472° СГШ; 21.02028° ИГД / 41.89472; 21.02028
Основни податоци
Место Блаце
Општина Брвеница
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Змијанецархеолошко наоѓалиште во тетовското село Блаце[1]. Самото наоѓалиште претставува средновековна населба и се наоѓа на 2 км југозападно од селото, во селските ниви, каде се откриени темели од градба, а има и голем број фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и кршен камен.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Археолошка карта на Република Македонија, Том 2, 1996, издание на МАНУ, Скопје, Македонија.
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за национална Историја, III-1, Скопје 1959

Поврзано[уреди | уреди извор]