Црквиште (Радиовце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Црквиште - Попови Ливади)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште - Попови Ливади
археолошко наоѓалиште
Црквиште - Попови Ливади is located in Македонија
Црквиште - Попови Ливади
Местоположба на Црквиште - Попови Ливади во Македонија
Местоположба 41°54′24″N 20°57′47″E / 41.90667° СГШ; 20.96306° ИГД / 41.90667; 20.96306Координати: 41°54′24″N 20°57′47″E / 41.90667° СГШ; 20.96306° ИГД / 41.90667; 20.96306
Основни податоци
Место Радиовце
Општина Брвеница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиште или Попови Ливадиархеолошко наоѓалиште во тетовското село Радиовце. Претставуванаселба од доцноантичкото време. Самото наоѓалиште е сместено југозападно од селото, каде при обработувањето на нивите се откриени темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.