Кастел (Теново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кастел
археолошко наоѓалиште
Кастел is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кастел
Кастел
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°53′41″N 20°59′0″E / 41.89472° СГШ; 20.98333° ИГД / 41.89472; 20.98333Координати: 41°53′41″N 20°59′0″E / 41.89472° СГШ; 20.98333° ИГД / 41.89472; 20.98333
Основни податоци
Име Кастел
Место Теново
Општина Брвеница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кастел е археолошки локалитет во тетовското село Теново, т.е населба и некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа јужно од селото, во подножјето на манастирот Св. Недела, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, градежен материјал, а според кажувањето на жителите, биле откопани и гробови[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069. 

Поврзано[уреди | уреди извор]