Воденце (Теново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Воденце
археолошко наоѓалиште
Воденце is located in Археолошки локалитет во Македонија
Воденце
Воденце
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°53′41″N 20°59′0″E / 41.89472° СГШ; 20.98333° ИГД / 41.89472; 20.98333Координати: 41°53′41″N 20°59′0″E / 41.89472° СГШ; 20.98333° ИГД / 41.89472; 20.98333
Основни податоци
Име Воденце
Место Теново
Општина Брвеница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Воденце е археолошки локалитет во тетовското село Теново, т.е населба од доцноантичкото време. Локалитетот се наоѓа северно од селото, од двете страни на патот што поминува преку левиот брег на реката Вардар. Во нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Археолошка карта на Република Македонија, Том 2, 1996, издание наМАНУ, Скопје, Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]