Црква (Гургурница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква
Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°50′44″N 21°6′10″E / 41.84556° СГШ; 21.10278° ИГД / 41.84556; 21.10278Координати: 41°50′44″N 21°6′10″E / 41.84556° СГШ; 21.10278° ИГД / 41.84556; 21.10278
Основни податоци
Име Црква
Место Гургурница
Општина Брвеница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црква е археолошки локалитет во тетовското село Гургурница, т.е средновековна црква и некропола. Се наоѓа на северниот раб на селото, каде при изградбата на куќите биле откривани гробови градени од камени плочи, со ориентација исток-запад. Кај населението постоело верување дека на ова место постоела црква[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.