Смрдешница (Волковија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смрдешница
археолошко наоѓалиште
Смрдешница is located in Македонија
Смрдешница
Местоположба на Смрдешница во Македонија
Местоположба 41°51′47″N 21°0′0″E / 41.86306° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.86306; 21.00000Координати: 41°51′47″N 21°0′0″E / 41.86306° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.86306; 21.00000
Основни податоци
Место Волковија
Општина Брвеница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Смрдешницаархеолошко наоѓалиште во тетовското село Волковија, т.е средновековна населба и некропола. Се наоѓа источно од селото, на падините на Сува Гора, каде се гледаат темели од градби и во нивната близина камени плочи од гробни конструкции. Има и фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал[1]. Според историските извори, на овој простор се наоѓало некогашното село Смрдешница[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.
  2. Trifunovski, Jovan F. (1976). Polog (Etudes Anthropogeographiques) (француски) (изд. 1.). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Рудина — населба од доцноантичко време во Волковија