Тумба (Долно Седларце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°54′38″N 20°54′38″E / 41.91056° СГШ; 20.91056° ИГД / 41.91056; 20.91056Координати: 41°54′38″N 20°54′38″E / 41.91056° СГШ; 20.91056° ИГД / 41.91056; 20.91056
Основни податоци
Име Тумба
Место Долно Седларце
Општина Брвеница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба е археолошки локалитет во тетовското село Долно Седларце. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа југоисточно од селото, во непосредната близина на црквата „Св. Атанасиј“, каде по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, орудија од камен и кремен и фрагменти од куќен лепеж[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069