Дубрава (Долно Седларце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


За други значења видете Дубрава (појаснување)
Дубрава
археолошко наоѓалиште
Дубрава is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дубрава
Дубрава
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°54′38″N 20°54′38″E / 41.91056° СГШ; 20.91056° ИГД / 41.91056; 20.91056Координати: 41°54′38″N 20°54′38″E / 41.91056° СГШ; 20.91056° ИГД / 41.91056; 20.91056
Основни податоци
Име Дубрава
Место Долно Седларце
Општина Брвеница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дубрава е археолошки локалитет во тетовското село Долно Седларце. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на околу 1 km северозападно од селото, каде по површината на нивите се наоѓаат остатоци од темели на градби и фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Крушевица - населба од доцноантичко време;
  • Тумба - населба од неолитско време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069