Милин Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милин Град is located in Македонија
Милин Град
Местоположба на Милин Град во Македонија
Местоположба 41°54′27″N 21°1′0″E / 41.90750° СГШ; 21.01667° ИГД / 41.90750; 21.01667Координати: 41°54′27″N 21°1′0″E / 41.90750° СГШ; 21.01667° ИГД / 41.90750; 21.01667
Основни податоци
Место Милетино
Општина Брвеница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Милин Град или Средно Поле или Градски Патархеолошко наоѓалиште во тетовското село Милетино[1]. Се наоѓа на рамен простор веднаш после мостот на Вардар кон селото, од левата страна. Таму е пронајден и еден јонски капител.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Виктор Лилчиќ; Македонскиот камен за боговите, христијаните и за живот по животот, том прв, Скопје 2001, страници 293-295.