Антоан де Сент Егзипери

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Антоан де Сент-Егзипери)
Прејди на: содржини, барај
Антоан де Сент-Егзипери
Antoine de Saint Exupéry
11exupery-inline1-500.jpg
Занимање Авијатичар, Писател
Националност Французин
Период 1929-1948 (постхумно)
Жанр Автобиографија, детска литература, уметничка литература
Сопружник Конзуела де Сент-Егзипери (од 1931.)

Антоан де Сент-Егзипери француски писател-Antoine de Saint Exupéry е роден на 29 јуни 1900 во Лион-Франција - починал на 31 јули 1944 бил француски писател и авијатичар. Најпознат е по романот Малиот Принц, а исто така и по книгите за авијатичарските авантури, меѓу кои „Ноќен лет“ , „Ветер, песок и ѕвезди“ И „Воениот пилот“

Загинал во авионска несреќа, летајќи сам во воен авион над Медитеранот, на релација Корзика - Тулон. Во 2008. остатоците од неговиот авион се пронајдени во морето, во близина на Марсеј.