Тулуза

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тулуз)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тулуза
Земја Франција
Регион Југ-Пиринеи
Департман Горна Гарона
Округ Тулуза
Управа
 • Градоначалник (2014–) Жан Лук Муденк (UMP)
Површина
 • Градска (2008) 811,6 km2 (3,134 sq mi)
 • Метро (2008) 5.381 km2 (2,078 sq mi)
Население (2012[1])1 449.328
 • Градскo (1 јануари 2008) 864.936[2]
 • Метро (1 јануари 2008) 1.202.889[3]
Часовен појас CET (GMT +1)
INSEE/Пошт. бр. 31555
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Тулуза (француски: Toulouse) е град во југозападна Франција. Градот се протега на реката Гарона и каналите Миди и Гарона, преку кои е поврзан со Атланскиот Океан и Средоземното море. Тулуза е оддалечен околу 600 км одПариз. Во градот живеат 390.350 жители,додека во поширокото градско подрачје над 970.000 (1999).

Тулуза е главен град на регионот Југ-Пиринеи и департманот Горна Гарона.

Во средниот век Тулуза бил престолнина на регионот Окситанија Тулуза е најголемиот аероспејс центар во Европа тука се сместени Ербас, производителите на сателити Галилео, СПОТ и ЦНЕС, како и Националниот центар за вселенски истражувања - најголемиот вселенски центар во Европа.


  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име population com.
  2. (француски) INSEE. „Unité urbaine 2010 : Toulouse (31701)“. http://www.recensement.insee.fr/chiffresCles.action?zoneSearchField=TOULOUSE&codeZone=31701-UU2010&idTheme=3&rechercher=Rechercher. посет. 22 март 2012 г. 
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име population AU.