Главна страница

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Почетна страна)
Прејди на: содржини, барај

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 78.382 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Членови на Ханзата

Ханза (долногермански: Hanse, Dudesche Hanse, латински: Hansa, Hansa Teutonica или Liga Hanseatica) — трговски и одбранбен сојуз на трговски еснафи и нивните градови, кои ја воделе трговијата долж брегот на Северна Европа. Се протегал од Балтичкото до Северното Море, како и во внатрешноста кон крајот на средниот век и почетокот на новиот период (од XIII до XVII век).

Сојузот бил создаден да ги заштита економските интереси и дипломатски користи во градовите и земјите долж трговските патишта кои ги посетувале трговците. Градовите на Ханзата имале нивен правен систем и поседувале заедничка војска за заедничка заштита и помош. И покрај овие карактеристики, организацијата не била град-држава, ниту може да се нарече конфедерација на градови-држави; само мал број на градовите во сојузот поседувале автономија и слобода споредена со слободните царски градови.

Наследството на Ханзата може да се види и денес во неколку имиња, на пример германскиот авиопревозник Lufthansa (буквално: „Воздушна Ханза“), ФК Ханза Росток, Универзитет на применети науки Ханза во Гронинген, Холандија, пиварница Ханза во Берген, Ханзабанк во балтичките држави и Регата Ханза во Росток. ДДГ Ханза било големо германско бродско претпријатие од 1881 до неговиот банкрот во 1980.(Дознајте повеќе...)

Дали сте знаеле дека…

Од најновите статии на Википедија:

Претстава на соѕвездието Береникина Коса (десно) до соѕвездијата Херкул, Ловечки Кучиња и други


На денешен ден…

Денес е 1 септември 2014 г.

Настани:

1752  Ѕвоното на слободата пристигнува во Филаделфија.
1804  Јуно, еден од најголемите астероиди во главниот појас, бил откриен од страна на германскиот астроном Карл Лудвиг Хардинг.
1897  Се отвара подземното метро во Бостон, станувајќи првото од тој вид во Северна Америка.
1905  Алберта и Саскачеван се придружуваат во Канадската конфедерација.
1939  Со инвазијата на нацистичка Германија врз Полска започна Втората Светска војна.
1985  Заедничка американско-француска експедиција ги открива остатоците на Титаник.
1992  Министерството за надворешни работи на Русија официјално предложи Република Македонија да назначи свој официјален претставник во Москва.
2004  Во рускиот град Беслан започна заложничката драма, кога група вооружени чеченски терористи го нападнаа основното училиште во овој град во Јужна Осетија.

Родени:

1453  Гонзало Фернандез де Кордобашпански генерал
1566  Едвард Алејнанглиски актер
1588  Анри II — Принц од Конде, француски благородник
1653  Јохан Пахелбелгермански композитор
1795  Џејмс Гордон Бенетамерикански издавач на весник
1854  Енгелберт Хумпердинк — германски композитор
1856  Сергеј Виноградскируски научник
1858  Трајко Китанчев — македонски општественик, литерат, револуционер, просветен работник
1863  Александар Танев — генерал во бугарската армија
1888  Андрија Штампархрватски физичар
1896  А. Ч. Бхактиведанта Свами Прабхупада — индиски хиндуистички теолог.
1898  Димитар Талев — македонски и бугарски писател.
1899  Герман Дамовски — комунистички деец.
1906  Франц Библ — германски композитор
1920  Ричард Фарнсворт — американски глумец
1929  Ане Рамси — американска актерка
1939  Лили Томлин — американска актерка и комедијантка
1940  Гордана Михаилова Бошнакоска — македонски поет, раскажувач и есеист.
1942  Ц. J. Шери — американски писател
1945  Харис Силајџиќ — босански политичар.
1948  Љубомир Цуцуловски — македонски философ.
1950  Филип Фулмеррагби тренер
1950  Михаил Фрадков — руски политичар и поранешен Премиер на Русија
1958  Сергеј Гармаш — руски и советски актер.
1959  Кени Мајн — американски спортски новинар.
1962  Рууд Гулитхоландски фудбалер.
1970  Вана — хрватски пејач
1980  Крис Ригот — англиски фудбалер.
1983  Хозе Антонио Рејесшпански фудбалер.
1983  Кирил Терзиев — бугарски борач.
1986  Гаел Монфис — француски тенисер.
1989  Бил Каулиц — позната германска поп-рок ѕвезда.
1989  Том Каулиц — позната германска поп-рок ѕвезда.
1994  Бијанка Рајан — американска пејачка.

Починале:

1159  Адријан IV — римски папа.
1557  Жак Картие — француски морепловец.
1648  Марин Мерсене — француски математичар
1687  Хенри Мор — англиски философ
1715  Луј XIV — француски крал.
1957  Денис Брајан — англиски музичар.
1970  Франсоа Шарл Моријак — француски писател.
1985  Стефан Белоф — германски тркач со коли.
1988  Луис Алварез — американски физичар, добитник на Нобелова награда.
1994  Борис Маленко — професионален американски борач.
2003  Сер Тери Фростбритански актер.
2006  Нели Конали — жена на тексашкиот гувернер Џон Конали.

Празници:

٭  (Ислам, 2008): Прв ден од Рамазан.
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — Централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — Проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект - освен на македонски, Википедија е достапна и на 285 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на фондацијата Викимедија — непрофитна организација, која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Заедничка ризница
Складиште на слики и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич