Клаудиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Клаудиј
Château de Versailles, salon de la paix, buste d'empereur romain (Claude).jpg
Император на Римската империја
Роден 1 август 10 п.н.е
Лион
Починал 13 октомври 54
Рим, Римска империја, денешна Италија


Клаудиј (латински:Tiberius Claudius Nero Caesar Drusus, Tiberius Claudius Drusus Nero Germanicus) е четвртиот римски император. Познат е и како Тибериј Клаудиј Нерон Цезар.

Роден е во Лион, денешна Франција на 1 август 10 п.н.е.. Со Римската империја управувал од 24 јануари 41 до 13 октомври 54 година. Познат е по неуспешната перспектива кон надворешната политика. Причината му била бидејќи при возбуда на пример, тој треперал со главата или имал пена во устата, страдал од болки во мевот, имал спастична парализа, склероза и воспаление на мозочната кора. Наследен е од Нерон. Клаудиј е брат со Тибериј.