Кампала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кампала
Kampala
Координати: 0°18′49″ СГШ 32°34′52″ ИГД / 
Држава Уганда
Округ Кампала
Површина
 • Вкупна 189 км2
 • Земјиште 176 км2
 • Вода 13 км2
Надм. вис. 1.190 м
Население (2008)
 • Вкупно 1.420.200 жит.
Час. појас EAT (UTC+3)

Кампала е главниот град на африканската држава Уганда и воедно најголем град во државата. Градот е составен од пет квартови: Накасеро, Кавемпе, Макиндје, Накава и Лубага. Кампала е центар на округот Кампала.

Галерија[уреди]

Клима[уреди]

Клима на {{{Место}}}
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]