Џибути (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Џибути
Jibuti
Ville de Djibouti
Местоположба во рамките на земјата
Координати: 11°36′ СГШ 43°10′ ИГД / 
Држава Република Џибути
Основан 1888
Население
 • Вкупно 400,000 проценка жит.

Џибути (арапски: جيبوتي, француски: Ville de Djibouti, сомалиски: Magaalada Jabuuti, афарски: Gabuuti) е главен и најголем град на Република Џибути. Сместен е на полуостров кој ги раздвојува Аденскиот од Таџуранскиот Залив.

Градското пристаниште