Картум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Картум
الخرطوم al-Kharṭūm
Картум навечер.
Прекар(и): Триаголен град
Координати: 15°37′59″ СГШ 32°31′59″ ИГД / 
Држава  Судан
Сојузна држава Картум
Управа
 • Гувернер Абдул Раман Алкедер
Население (2005)
 • Урбано 2.207.794 жит.
 • Пошир. 11.000.000 жит.

Картум (арапски: الخرطوم al-Kharṭūm) е главниот град на африканската држава Судан и главен град на сојузната држава Картум. Картум се наоѓа на спојот на Бел Нил и Син Нил. Местото каде се спојуваат двете реки е познато како „Ал могран“. Картум е голем град со население од над милион жители.

Население[уреди]

Година Население[1]
Град Агломерација
1907[2] 69,349 k. A.
1956 93,100 245,800
1973 333,906 748,300
1983 476,218 1,340,646
1993 947,483 2,919,773
2007 2,207,794 8,363,915


Клима[уреди]

Клима на {{{Место}}}
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек

Галерија[уреди]

Збратимени градови[уреди]

Панорама[уреди]

Панорама на Картум


Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Search sister project Википатување има туристички водич за Khartoum.