Бодовен пласман на Вуелта а Еспања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Зелена маичка
Jersey green.svg
Детали за наградата
Спорт Друмски велосипедизам
Натпреварување Вуелта а Еспања
Доделена за победник во бодовниот пласман
Локално име Maillot verde
Историја
Прва награда 1945
Изданија 56
Прв победник  Делио Родригез (ШПА)
Најмногу победи  Шон Кели (ИРС)
 Лорен Жалабер (ФРА)
(4 победи)
Најнов победник  Алехандро Валверде (ШПА)


Бодовниот пласман на Вуелта а Еспања е еден од главните пласмани на Вуелта а Еспања, каде возачите се рангираат според добиените бодови на етапите. Бил воспоставен во 1945.

Шон Кели и Лорен Жалабер, се четири титули секој, го делат рекордот по број на победи.

Победници[уреди]

Година Победник Бодови Второ место Бодови Трето место Бодови Наводи
1945  Делио Родригез (ШПА) 2347
1946: Немало бодовен пласман
1947  Делио Родригез (ШПА) 2347
1948: Немало бодовен пласман
1949: Трката не била одржана
1950-1954: Немало бодовен пласман
1955  Фиоренцо Мањи (ИТА) 128
1956  Рик ван Стенберген (БЕЛ) 98
1957  Висенте Итурат (ШПА) 160
1958  Салвадор Ботеља (ШПА) 202
1959  Рик ван Лој (БЕЛ) 148
1960  Артур Декаботер (БЕЛ) 189
1961  Антонио Суарез (ШПА) 194
1962  Руди Алтиг (ГЕР) 143,5
1963  Бас Малиепард (ХОЛ) 130
1964  Хосе Перез-Франсес (ШПА) 167
1965  Рик ван Лој (БЕЛ) 243
1966  Јос ван дер Влетен (ХОЛ) 147
1967  Јан Јансен (ХОЛ) 209
1968  Јан Јансен (ХОЛ) 142
1969  Рајмонд Стегман (БЕЛ) 188
1970  Гвидо Рејбрук (БЕЛ) 199.5
1971  Кирил Гимар (ФРА) 233
1972  Доминго Перурена (ШПА) 224
1973  Еди Меркс (БЕЛ) 215,5
1974  Доминго Перурена (ШПА) 210
1975  Мигуел Марија Ласа (ШПА) 249,5
1976  Дитрих Турау (ГЕР) 174.5
1977  Фреди Мертенс (БЕЛ) 369
1978  Ферди ван ден Хауте (БЕЛ) 218
1979  Фонс де Волф (БЕЛ) 219
1980  Шон Кели (ИРС) 313
1981  Франсиско Хавиер Седена (ШПА) 211
1982  Штефан Мутер (ШВА) 172
1983  Марино Лехарета (ШПА) 188
1984  Гвидо ван Калстер (БЕЛ) 204
1985  Шон Кели (ИРС) 223
1986  Шон Кели (ИРС) 253
1987  Алфонсо Гутиерез (ШПА) 149
1988  Шон Кели (ИРС) 248
1989  Малколм Елиот (ВБР) 161
1990  Уве Раб (ГДР) 173
1991  Уве Раб (ГЕР) 169
1992  Джамолидин Абдужапаров (УЗБ) 157
1993  Тони Ромингер (ШВА) 247
1994  Лорен Жалабер (ФРА) 243
1995  Лорен Жалабер (ФРА) 312
1996  Лорен Жалабер (ФРА) 237  Никола Минали (ИТА) 163  Том Стелс (БЕЛ) 142
1997  Лорен Жалабер (ФРА) 206  Јан Сворада (ЧЕШ) 161  Марсел Вист (ГЕР) 139
1998  Фабрицио Гвиди (ИТА) 206  Лорен Жалабер (ФРА) 158  Хосе Марија Хименез (ШПА) 127
1999  Франк Ванденбруке (БЕЛ) 129  Роберт Хантер (ЈАР) 123  Игор Гонсалез де Галдеано (ШПА) 122
2000  Роберто Ерас (ШПА) 136  Џовани Ломбарди (ИТА) 123  Алесандро Петаки (ИТА) 116 [1]
2001  Хосе Марија Хименез (ШПА) 130  Ерик Цабел (ГЕР) 125  Леви Лајпхајмер (САД) 115 [2]
2002  Ерик Цабел (ГЕР) 188  Алесандро Петаки (ИТА) 163  Аитор Гонсалез (ШПА) 151 [3]
2003  Ерик Цабел (ГЕР) 181  Алехандро Валверде (ШПА) 161  Алесандро Петаки (ИТА) 160 [4]
2004  Ерик Цабел (ГЕР) 152  Алехандро Валверде (ШПА) 144  Роберто Ерас (ШПА) 142 [5]
2005  Алесандро Петаки (ИТА) 169  Денис Мењшов (РУС) 142  Карлос Састре (ШПА) 124 [6]
2006  Тор Хушовд (НОР) 199  Александар Винокуров (КАЗ) 163  Алехандро Валверде (ШПА) 147 [7]
2007  Даниеле Бенати (ИТА) 147  Денис Мењшов (РУС) 135  Самуел Санчез (ШПА) 127 [8]
2008  Грег ван Авермет (БЕЛ) 158  Алберто Контадор (ШПА) 137  Алехандро Валверде (ШПА) 129 [9]
2009  Андре Грајпел (ГЕР) 150  Алехандро Валверде (ШПА) 111  Даниеле Бенати (ИТА) 101 [10]
2010  Марк Кевендиш (ВБР) 156  Тајлер Фарар (САД) 149  Винченцо Нибали (ИТА) 119 [11]
2011  Бауке Молема (ХОЛ) 122  Хоаким Родригез (ШПА) 115  Даниеле Бенати (ИТА) 101 [12]
2012  Алехандро Валверде (ШПА) 199  Хоаким Родригез (ШПА) 193  Алберто Контадор (ШПА) 161

Наводи[уреди]

 1. „Вуелта а Еспања 2000 - Бодовен пласман“. „Cycling Archives“. http://cyclingarchives.com/ritfiche.php?ritid=143307. конс. 12 септември 2011. 
 2. „Вуелта а Еспања 2001 - Бодовен пласман“. „Cycling Archives“. http://cyclingarchives.com/ritfiche.php?ritid=143252. конс. 12 септември 2011. 
 3. „Вуелта а Еспања 2002 - Бодовен пласман“. „Cycling Archives“. http://cyclingarchives.com/ritfiche.php?ritid=160. конс. 12 септември 2011. 
 4. „Вуелта а Еспања 2003 - Бодовен пласман“. „Cycling Archives“. http://cyclingarchives.com/ritfiche.php?ritid=172. конс. 12 септември 2011. 
 5. „Вуелта а Еспања 2004 - Бодовен пласман“. „Cycling Archives“. http://cyclingarchives.com/ritfiche.php?ritid=21635. конс. 12 септември 2011. 
 6. „Вуелта а Еспања 2005 - Бодовен пласман“. „Cycling Archives“. http://cyclingarchives.com/ritfiche.php?ritid=46709. конс. 12 септември 2011. 
 7. „Вуелта а Еспања 2006 - Бодовен пласман“. „Cycling Archives“. http://cyclingarchives.com/ritfiche.php?ritid=75742. конс. 12 септември 2011. 
 8. „Вуелта а Еспања 2007 - Бодовен пласман“. „Cycling Archives“. http://cyclingarchives.com/ritfiche.php?ritid=94711. конс. 12 септември 2011. 
 9. „Официјална страница на Вуелта а Еспања 2009 - Историја / 2008“. „LaVuelta.com“. http://ww0.lavuelta.com/09/ingles/historia/index.html?a=2008&e=d1. конс. 12 септември 2011. 
 10. „Вуелта а Еспања 2009 - Бодовен пласман“. „Cycling Archives“. http://cyclingarchives.com/ritfiche.php?ritid=134983. конс. 12 септември 2011. 
 11. „Вуелта а Еспања 2010 - Бодовен пласман“. „Cycling Archives“. http://cyclingarchives.com/ritfiche.php?ritid=160852. конс. 12 септември 2011. 
 12. „Вуелта а Еспања 2011 - Бодовен пласман“. „Cycling Archives“. http://cyclingarchives.com/ritfiche.php?ritid=177359. конс. 12 септември 2011.