Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бела маичка
Jersey white.svg
Детали за наградата
Спорт Друмски велосипедизам
Натпреварување Вуелта а Еспања
Доделена за победник во комбинираниот пласман
Локално име Jersey Blanco Шпанија
Историја
Прва награда 1970
Изданија 22
Прв победник  Гвидо Рејбрук (БЕЛ)
Најмногу победи  Алехандро Валверде (ШПА) (3 победи)
Најнов победник  Крис Хорнер (САД)


Комбинираниот пласман е една од главните награди на велосипедската етапна трка Вуелта а Еспања. Овој пласман се пресметува со собирање на местата во генералниот, бодовниот и планинскиоот пласман (возачот мора да има резултат во сите пласман за да може да учествува во комбинираниот пласман), каде лидер е оној возач со најмал вкупен резултат.

Од 2006, предводникот во овој пласман ја носи белата маичка; во 2005 тоа било златно-зелената маичка.

Наградата претежно ја освојуваат фаворитите на трката. Од 2004, победникот на генералниот пласман исто така го добива и наградата за борбеност.

Победници[уреди]